Posted on 27 czerwca, 2025 by admin -
Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne zapraszają na dziedziniec muzeum. Odbędzie się pierwszy turniej łuczniczy „O Pieczęć Miasta Elbląga”.
Wydarzenie będzie jedną z imprez towarzyszących Dniom Elbląga (27-29 czerwca).
W organizowanych zawodach mogą wziąć udział łucznicy w spójnych historycznie przebraniach na okres X-XV wieku. Dopuszczamy łuki nawiązujace kształtami do łuków historycznych, strzały wyłącznie drewniane z naturalnymi pióremi, nocki dowolne.Zajmujemy trawiasty teren wewnątrz murów muzeum. Ilość miejsc będzie ograniczona wielkością terenu i chęcią sprawnego przeprowadzenia zawodów. Maksymalnie 25 osób strzelających.
Dla uczestników i osób reprezentujacych zaproszone bractwa/stowarzyszenia/organizacje zapewniamy ciepły posiłek (pizza), wodę i słodki poczęstunek.
Zwycięzcy w kategoriach mężczyzn i kobiet otrzymają dyplomy, pamiątkowe piękne medale i cele 3D – czeka 6 zwierzaczków.
Posted on 19 czerwca, 2025 by admin -
Przenieś się w czasie do XIII wieku i przeżyj na nowo bitwę pod Legnicą – jedno z najbardziej pamiętnych starć średniowiecznej Europy!
Już 21 czerwca o 17:00 na terenach zielonych przy ul. Księżnej Anny w Legnickim Polu, setki rekonstruktorów odtworzą
legendarną konfrontację wojsk księcia Henryka II Pobożnego z potężną armią mongolską.
Czeka Was widowisko pełne emocji, historycznych strojów, błysku mieczy i tętentu kopyt – od rycerzy zachodnich po konnych łuczników ze stepów Azji 🐎🏹
-
- 📍 Gdzie? Legnickie Pole, ul. Księżnej Anny
- 🕔 Kiedy? Sobota, 21 czerwca, godz. 17:00
- 🎟 Wstęp woln
Źródło:facebook.com/LegnickiePola1241
Posted on 6 czerwca, 2025 by admin -
Turniej Rycerski w Ostródzie – 6–7 czerwca 2025
Zamek w Ostródzie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie historyczne – Turniej Rycerski! W dniach 6–7 czerwca 2025 r. na zamkowym dziedzińcu i przedzamczu odbędą się pokazy walk rycerskich, turnieje łucznicze, inscenizacje bitew, a także widowiskowy pokaz ognia w wykonaniu grupy Ignis.
Program wydarzenia:
6 czerwca (piątek)
- 22:00 – Pokaz fireshow (dziedziniec zamku)
7 czerwca (sobota)
- 12:00 – Otwarcie turnieju
- 12:45 – Turnieje 1 vs 1 (dziedziniec)
- 13:00 – Turniej łuczniczy (przedzamcze)
- 15:00 – Bieg dam (przedzamcze)
- 17:15 – Walki drużynowe (przedzamcze)
- 18:00 – Pokaz artyleryjski (przedzamcze)
- 19:00 – Inscenizacja bitwy (przedzamcze)
W trakcie wydarzenia dostępne będą atrakcje takie jak: obozowisko rycerskie, prezentacja strojów zakonnych, mini machiny oblężnicze, pokazy rzemiosła (kowalstwo, ceramika, rękodzieło) oraz prezentacja broni średniowiecznej.
Wstęp wolny!
Wydarzenie objęte patronatem honorowym Burmistrza Miasta Ostróda.

Źródło: facebook.com/photo/?fbid=1033252418782313
Posted on 23 maja, 2025 by admin -
Przenieś się w czasie do epoki chwały, miecza i honoru! Już 6 lipca 2025 roku dziedziniec królewskiego zamku w Szydłowie ponownie stanie się areną zmagań najdzielniejszych wojowników z całej Polski. Przed nami kolejna edycja Turnieju Rycerskiego o Złote Ostrogi Jagiellonów – wydarzenia, które na nowo ożywia ducha średniowiecza i tradycję rycerskich potyczek spod znaku Orła Białego.
W otoczeniu XIII-wiecznych murów, z dala od współczesnego zgiełku, zanurzysz się w atmosferę średniowiecznego święta – pełnego dźwięków zbroi, tętentu końskich kopyt, świstu strzał i okrzyków bojowych.
🛡️ Widowiskowe rycerskie konkurencje
Najodważniejsi wojownicy, odziani w autentyczne zbroje, staną do rywalizacji w emocjonujących dyscyplinach, których nie powstydziliby się sami rycerze Władysława Jagiełły:
- Turniej konny – pokaz zręczności i odwagi rycerzy dosiadających rumaków w pełnym opancerzeniu. Zmagania bojowe i zręcznościowe na koniach to spektakl, który na długo pozostaje w pamięci widzów!
- Turniej miecza i tarczy – dynamiczne pojedynki jeden na jednego, gdzie liczy się nie tylko siła, ale także technika i spryt. Kto okaże się mistrzem średniowiecznej szermierki?
- Turniej łuczniczy – precyzja, skupienie i nerwy ze stali. Uczestnicy staną w szranki o tytuł najlepszego łucznika turnieju, celując do tarcz zgodnie z dawnymi zasadami rywalizacji łuczników.
🏆 Nagroda godna króla – Złote Ostrogi Jagiellonów
Zwieńczeniem rywalizacji będzie wręczenie prestiżowej nagrody – Złotych Ostrog Jagiellonów. To nie tylko symbol zwycięstwa, ale też hołd dla rycerskiego etosu, odwagi i honoru. Tylko jeden wojownik może stanąć na najwyższym stopniu podium – czy to właśnie Twój faworyt sięgnie po chwałę?
🎪 Żywe średniowiecze – strefa rzemiosła i kultury
Turniej to nie tylko bitwy – to również autentyczne średniowieczne miasteczko tętniące życiem! Każdy zakątek dziedzińca zamkowego wypełni się barwami i zapachami dawnych czasów. Na miejscu zobaczysz mistrzów tradycyjnych rzemiosł, którzy z pasją odtwarzają sztukę przodków:
- 🔥 Kowal przy pracy – pokaz wykuwania żelaznych narzędzi i ozdób
- 🏺 Garncarz – ręczne formowanie naczyń z gliny, tak jak przed wiekami
- 🧵 Prządka i tkaczka – produkcja lnianych nici i tkanin na zabytkowych krosnach
- 🪶 Kaligrafia gęsim piórem – nauka pisania średniowiecznym pismem
- 🌿 Wikliniarz – pokaz wyplatania koszy, ozdób i przedmiotów użytkowych
To doskonała okazja, by nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii. Wiele warsztatów oferuje interaktywne zajęcia, w których mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.
🎭 Inscenizacja z okazji 1000-lecia Korony Polskiej
W 2025 roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz – 1000-lecie Korony Królestwa Polskiego. Z tej okazji podczas turnieju zaprezentowana zostanie specjalna inscenizacja historyczna, upamiętniająca koronację pierwszego króla Polski oraz symboliczne początki naszej państwowości. Widowisko z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów, muzyką na żywo i narracją historyczną będzie prawdziwą podróżą w głąb dziejów.
Źródło: https://www.facebook.com/events/1277592270637296
Posted on 22 maja, 2025 by admin -
Bractwo Rycerskie Zamku Kurzętnik serdecznie zaprasza na I turniej rycerski na ruinach zamku w Kurzętniku. Na turnieju będzie można zobaczyć rycerzy w szrankach w konkurencjach takich jak:
Turniej na miecz i tarczę
Turniej miecza długiego
Turniej walk Bohurtowych
Odbędzie się też Turniej łuczniczy oraz bieg dam. Całość będzie zwieńczona inscenizacją bitwy.
Posted on 22 maja, 2025 by admin -
Już 28 czerwca 2025 roku Zamek w Rabsztynie ponownie ożyje duchem średniowiecza podczas XIX Turnieju Rycerskiego. Organizatorzy – Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE oraz gospodarze zamku – zapraszają wszystkich miłośników historii, rekonstruktorów i rzemieślników do wspólnego świętowania.
Choć szczegółowy program tegorocznej edycji nie został jeszcze ogłoszony, można spodziewać się atrakcji podobnych do tych z poprzedniego roku. W 2024 roku uczestnicy mogli podziwiać:
- pokazy sokolnicze,
- turnieje łucznicze,
- walki rycerskie, w tym turnieje miecza i tarczy oraz miecza długiego,
- pokazy rycerzy konnych,
- występy artystyczne, takie jak koncert zespołu Żniwa,
- pokazy alchemiczne i występy błazna,
- stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne oraz atrakcje dla dzieci.
Więcej informacji oraz szczegółowy program XIX Turnieju Rycerskiego na Zamku w Rabsztynie zostanie opublikowany wkrótce na oficjalnych stronach organizatorów.
Źródło: facebook.com/events/1421240679033339
Posted on 21 maja, 2025 by admin -
Zamek Ogrodzieniec oraz Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE z dumą zapraszają na XXVI Turniej Rycerski – wydarzenie, które od lat rozgrzewa serca pasjonatów historii i miłośników średniowiecznych emocji!
Po raz kolejny, jurajskie skały staną się tłem dla widowiskowych pojedynków, huku oręża i gwaru rycerskiego obozu. Pośród brzęku zbroi i dźwięków średniowiecznej muzyki nie zabraknie okazji do wspólnej zabawy, tańców i spotkań z historią ożywioną.
Fotografia: D. Machura
Źródło: facebook.com/photo/?fbid=1106370658197328
Posted on 21 maja, 2025 by admin -
„Rycerze Gniewu” ponownie staną do walki na Arenie Turniejowej przy Zamku Gniew – miejscu, które już nieraz było świadkiem ich zwycięstw. Drużyna ta wielokrotnie triumfowała w prestiżowych turniejach w Polsce i za granicą – od Wielkiej Brytanii i Francji, przez Belgię, Norwegię i Danię, aż po Finlandię, Stany Zjednoczone i Kanadę. Na gniewskiej arenie stawali w szranki z najlepszymi rycerzami z trzech kontynentów.
Turniej Rycerski Króla Jana III to wydarzenie inspirowane najświetniejszymi tradycjami późnośredniowiecznych igrzysk rycerskich, jakie odbywały się na europejskich dworach w drugiej połowie XV wieku. Turnieje takie towarzyszyły najważniejszym uroczystościom – królewskim ślubom, chrztom potomków oraz spotkaniom monarchów – będąc jednocześnie spektakularną formą rozrywki i manifestacją etosu rycerskiego. Rycerze zyskiwali sławę, honor i uznanie, a publiczność – niezapomniane emocje.
Turnieje szybko przekształciły się w widowiska o charakterze teatralno-sportowym, wzbogacane muzyką, pokazami i feerią barw – ku uciesze zarówno szlachty, mieszczan, jak i prostego ludu.
Tegoroczny Turniej Rycerski odbędzie się na Arenie Turniejowej ulokowanej na południowym przedzamczu Zamku Gniew, tuż obok imponującego południowego skrzydła XIII-wiecznej warowni krzyżackiej wzniesionej nad Wisłą.
Harmonogram wydarzenia:
-
19:30 – Uroczyste otwarcie turnieju i prezentacja „Rycerzy Gniewu”
-
Gonitwy sprawnościowe – rycerskie konkurencje konne z wykorzystaniem miecza, włóczni i kopii
-
Melee – emocjonujące pojedynki rycerzy konnych, uzbrojonych w maczugi
-
Gonitwy turniejowe – zbrojne starcia z użyciem kopii, mające na celu strącenie przeciwnika z siodła
Zakończenie turnieju planowane jest około godziny 21:30.
Tego samego dnia, na rynku w Gniewie, odbędą się również Gniewinki – coroczna, otwarta impreza z okazji imienin miasta. W programie m.in. koncerty gwiazd muzyki – Cleo oraz Kobranocki, a także Jarmark Miejski z lokalnym rękodziełem i przysmakami kuchni kociewskiej.
Gniew zaprasza na weekend pełen emocji – od zbrojnych pojedynków po muzyczne występy. Tu historia spotyka się z dobrą zabawą – każdy znajdzie coś dla siebie!
Bilety można kupić na: KupBileci

Źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=692570386841004&set=a.172067318891316
Posted on 16 maja, 2025 by admin -
Zamek w Czersku po raz czternasty stanie się areną Turnieju Rycerskiego, jednego z największych wydarzeń historycznych w regionie. W weekend 17–18 maja 2025 r. odwiedzający będą mogli przenieść się do XIII wieku i wziąć udział w rekonstrukcji realiów średniowiecznego życia.
Program wydarzenia:
-
Inscenizacje bitew historycznych – sobotnie widowisko poświęcone będzie starciom z okresu rozbicia dzielnicowego.
-
Pojedynki rycerskie – turniej walk ciężkozbrojnych rycerzy o pas rycerski oraz starcia lekkozbrojnych giermków (tzw. pocztowych).
-
Pokazy konne – w niedzielę wystąpi Xiążęca Drużyna, znana z pokazów w Polsce i za granicą.
-
Turniej łuczniczy – otwarty dla uczestników wydarzenia.
-
Koncerty muzyki dawnej – na scenie wystąpią zespoły Viatores i Baba na Niedźwiedziu.
-
Targ rzemiosł dawnych – na dziedzińcu zamkowym będzie można spotkać rzemieślników prezentujących tradycyjne zawody, m.in. kowala, cieślę, garncarza, snycerza i bębniarza.
-
Strefa gastronomiczna – średniowieczne karczmy serwujące dania oraz napoje zimne i gorące.
Godziny otwarcia:
W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z Polski i zagranicy. Turniej jest datowany na XIII wiek i nawiązuje do realiów tego okresu zarówno w sferze militarnej, jak i codziennego życia.
PROGRAM IMPREZY
17.05 SOBOTA
12.00 – Powitanie uczestników i oficjalne rozpoczęcie turnieju
12.30 – Pojedynki rycerskie – walki 1 na 1 (eliminacje)
12.30 – 15.00 – Turniej łuczniczy
14.00 – Pojedynki pocztowych – walki lekkozbrojnych 1 na 1 (eliminacje)
16.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej „Viatores”
17.00 – Bieg dam
18.00 – Walki drużyn lekkozbrojnych 5 na 5
19.00 – BITWA WIECZORNA
18.05 NIEDZIELA
12.00 – Rozpoczęcie drugiego dnia turnieju
12.15 – Finały walk 1 na 1 – Miecz i tarcza
13.00 – Finały walk 1 na 1 – lekkozbrojni
14.00 – Koncert zespołu „Baba na Niedźwiedziu”
16.00 – Pokaz konny Xiążęcej Drużyny
17.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej „Viatores”
18.00 – Zakończenie imprezy
Źródło: https://zamekczersk.pl/
Posted on 11 maja, 2025 by admin -